Strona główna
lacus.france@gmail.com
Platforma
Znajdź nas na FB
Polityka prywatności

LACUS SP. Z O.O. Biuro Doradztwa i Przedstawicielstwa Dla Branży Transportowej

Karetki i radiowozy poinformują o przejeździe przez radio w Twoim aucie.

Karetki i radiowozy poinformują o przejeździe przez radio w Twoim aucie.

„Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd” – niebawem taką informację usłyszymy z odbiorników radiowych w samochodach. To tzw. trzeci sygnał, który ma ułatwić służbom ratowniczym czy funkcjonariuszom policji dotarcie na miejsce wypadku.

 

Parlamentarna Grupa ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych rozpoczął działania nad ustawą, która umożliwi wprowadzenie modyfikacje. Karetki, radiowozy oraz wozy strażackie zyskają narzędzia pozwalający na wygenerowanie sygnału radiowego – oprócz świetlnego i dźwiękowego. Urządzenia będą emitowały sygnał nadający komunikat słowny „Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd”. Usłyszy go każdy kierujący, pojeździe w radioodbiornik. Komunikat zostanie nadany niezależnie od ustawionej stacji, a nawet w przypadku wyłączonego radia. Radioodbiorniki z wbudowanymi wyświetlaczami będą również przekazywać komunikat tekstowy. 200m – taki zasięg będzie miał wysyłany sygnał alarmowy.

Wprowadzenie trzeciego sygnału argumentowane jest tym, że sygnały świetlne i dźwiękowe nie zawsze są skuteczne w wszystkich warunkach drogowych i nowych . Urządzenia nadawcze trafią karetek i radiowozów w ciągu najbliższych miesięcy.